21 September 2019 Saturday
Twitter

DEĞİŞİM BİZİMLE BAŞLAR PROJE EKİBİ, VODAFONE AKILLI KÖY`DE

Teknolojiyi kırsal alanda çiftçilerle buluşturan tarımdaki üretimin verimini ilgi ve iletişim teknolojileri ile artırarak çiftçilerin yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen Vodafone Akıllı Köy ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Avrupa Birliği'nin 2014-2020 dönem içi eğitim, öğretim, gençlik ve spor alanlarındaki programı olan Erasmus +  Değişim Bizimle Başlar Projesi yurt dışı engelliler ekibi geleneksel tarım yöntemlerinin teknoloji ile buluştuğu Vodafone Akıllı Köy 'ü ziyaret etti.
İngiltere, Portekiz, İspanya, Yunanistan ve Romanya ülkelerinin Erasmus+ Değişim Bizimle Başlar projesi ile Türkiye'ye gelen 45 kişilik heyet, ileri tarım teknolojilerini Nesnelerin İnterneti (loT)  uygulamalarını ilk kez aile çiftçiliği ile buluşturan dünyanın ilk akıllı köyü Vodafone Akıllı Köy' ü ziyaret etti.

Koçarlı Belediyesi Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın katılımıyla başlayan program akışı, gelen her misafirin kendi ülkesinin marşının okumasıyla devam etti.

Vodafone Akıllı Köy' de yapılan çalışmaların küçük aile çiftçilerine yönelik olduğunu ve üretimin verimini bilgi ve iletişim teknolojileriyle artırmayı hedeflediklerini dile getiren Akın, ziyaretlerinden dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti.

Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, verimli topraklara sahip Koçarlı'ya ve tarımı teknoloji ile buluşturan Vodafone Akıllı Köy'ü ziyaretlerinden mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Milli marşların okunmasının ardından sürdürülebilir kırsal kalkınma hedefiyle kırsaldan kente göçü azaltmayı amaçlayan Vodafone Akıllı Köy projesinin sunumu yapıldı. Gerçekleşen sunumda çiftçilerin verimlilik ve gelir seviyelerini artırmak üzere kurulan yüksek tünel seralar, tarımsal NFC teknolojisi  sensör teknolojisi ile hayvan refahını ve verimli üretimi sağlayan toplu süt sağım tesisi hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

 Sunumun ardından Değişim Bizimle Başlar Ekibi ile Açelya fide dikme etkinliği gerçekleştirildi. 45 kişiden oluşan ekip Vodafone Akıllı Köy uygulama sahasında kendilerine armağan Açelya fidelerini toprakla buluşturdu.

Vodafone Akıllı Köy'e gerçekleştirmiş oldukları ziyaretten çok memnun olduklarını ifade eden Değişim Bizimle Başlar Projesi Türkiye Koordinatörü Gökhan Çerçi,  Aydın Fotoğraf Sanatı Derneği'nin yazmış olduğu bir Erasmus projesi olan bu proje ile İngiltere, Romanya, Yunanistan, Portekiz ve İspanya olmak üzere 5 farklı ülkenin Türkiye'ye geldiğini belirtti.  Proje kapsamında Vodafone Akıllı Köy'ü ziyaret ettiklerini dile getiren Çerçi, teknolojinin Vodafone Akıllı Köy'de nasıl kullanıldığını ve tarıma nasıl katkı sağladığını gördüklerini belirtti.

Gerçekleşen ziyaret farklı ülkelerden gelen ziyaretçilerin Vodafone Akıllı Köy Hatıra Defteri'ne anı yazısı yazması ile son buldu.

Değişim Bizimle Başlar Yurtdışı Engelliler Ekibi engel sorunları olan gençler ve yetişkinlere yönelik olumlu tutumları teşvik eden örgütler haline getirmek için 5 farklı ülke ile (Türkiye, Portekiz, İspanya, Yunanistan ve Romanya ile örgütlenmeye karar verildi.  Okulların engelli müfredatının bir parçası olarak engellilik bilincini ve katılımı benimsemeye teşvik etmeyi hedefleyen bu proje katılımcılara öğrenme fırsatı sunar.

 

tabit.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.